Шукати в цьому блозі

середу, 29 вересня 2021 р.


 Тема: «Обираю мирну дорогу».  Родинні посиденьки

Мета: формувати в учнів нової української школи нетерпимість до проявів агресії, булінгу, співчутливе ставлення до жертв насилля, формувати навички надання і отримання допомоги тим кого ображають

Розвивати та корегувати основні психічні процеси (увагу, відчуття й сприймання, пам’ять, мислення, мовлення, емоції, почуття).

Виховувати дружні взаємини, загальнолюдську культуру  та духовно-моральні компетентності

Матеріал до заняття: комп’ютер, доступ до інтернету, мультимедійний проектор, колонки, скатертина, осінній букет, фотографії класу,  слово булінг, витинанки (метелика, листочки зло і добро, яблуко, капітошка сердечка), три кольори паличок, ручки, яблучний пиріг для чаювання

Хід заняття

І. Організаційна частина   

Перегляд на мультимедійному екрані під музику фото ( цьогорічних)                          «Про  класну родину».

1.Виконання пісні «Про родину»

Вихователь:                                                                                                         

-       Ми  знову радо стрічаємо нашою класною родиною гостей.                                      

-       Нагадаю, для тих, хто призабув, що ми учні 3 класу

2. Вправа на знайомство

Учні називають своє повне ім’я і  як би хотіли, щоб їх називали (наприклад, мене звати Володимир, мені подобається, коли мене називають Володя)

Вихователь:

Сьогоднішньої осінньої днини будемо говорити про відносини, про те якими вони мають бути, і звісно покажемо як ми ставимось один до одного.

3. Повідомлення теми і девізу заходу

«Усе, що хочете аби робили вам люди,                                                                                    те робіть їм  і ви»  

ІІ. Основна частина

1.    Бесіда «Чи комфортно живеться, тобі, у класі нашому?»

Як ми тут живемо! Про наші правила класу (чемні, дружні, слухняні). Чим ранок починаємо. З чого уроки починаємо? Дружно вчимо вірші та пісні.

Пригадування вивченого за останній місяць

2.    Бесіда-приклад «Яку дорогу вибираєш?» Про мудреця і метелика

Отже, друзі, як ви гадаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів чоловікові?

Учні відповідають: «Що від самої людини залежить, житиме метелик чи помре».                                                                                                                                  Але в цих мудрих словах є ще один зміст: від людини залежить, чого у світі стане більше – доб­ра чи зла, як вона ставитиметься до інших добре чи погано

3.    Перегляд з обговоренням мультфільму  «Камінь, ножиці, папір»

• Як почувався Папірець, коли вперше прийшов до школи?                                     (Злякався, бо побачив групу ножиць, які сильніші за нього.)

• Що він відчув, коли зустрів папірців? (Зрадів.)

• Як його зустріли папірці? (Почали ображати, штовхати.)

• Хто допоміг Папірцеві? Як він це зробив?                                                                 (Папірцеві допомогли одні із Ножиць, відігнавши кривдників і подавши йому руку.)

Що побачили Папірець і Ножиці, коли йшли зі школи?                                                                (Як двоє камінців ображають маленького Камінчика.)

• Що зробили Ножиці? (Сховалися за стовпом, бо боялися камінців.)

• Хто допоміг Камінчикові захиститися від кривдників?                                               (Папірець прогнав кривдників і подав Камінцю рюкзак.)

• Що Камінчик зробив для Ножиць?                                                                                    (Усміхнувся Ножицям і подарував квітку.)

• Який висновок можна зробити з цієї історії?                                                               (Сильніший завжди має захищати слабших.)

Слово вихователя:

На прикладі цього мультика ми спробуємо зрозуміти слово БУЛІНГ

Булінг перекладається як хуліган, забіяка, задирака, грубіян. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей

Найчастіше жертвами шкільного булінгу стають діти, які мають:

1.    Фізичні недоліки: носять окуляри,  діти зі зниженим слухом, тобто ті, що не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків.

2.    Особливості поведінки: замкнуті, сором`язливі, невпевнені в собі , імпульсивні.                                                                                                                

3.    Особливості зовнішності: руде волосся, ластовиння, клаповухість, маса тіла (повні чи худі).

4.    Недостатньо розвинені соціальні навички: часто не мають ні одного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками.

          Кожен з нас рівний у своїх правах. Кожен з нас такий самий, але водночас такий різний. Хтось високий, а хтось ні. Ти вмієш жартувати, а я ні. Перелік таких порівнянь можна продовжити. Але всі можемо поважати один одного та дружити, навіть якщо ми дуже різні.

 -  Чи пам’ятаєте ви мультик про Капітошку?                                                                                 Давайте пригадаємо пісеньку і спробуємо відпочити під неї?

4. Енерджайзер «Дружня розминка» під пісеньку Капітошки

5. Бесіда по мультфільму «Капітошка»

- Чи прагнув Вовк дружби? (Ні)

- Які слова він повторював коли розглядав себе в дзеркалі? (Щоб його боялись)

- Чому він прагнув викликати в інших страх?(З нього насміхались)

- Що роздратувало Вовка, коли він побачив Капітошку? (Сміх Капітошки)

- Чому? (Вовк вважав, що Капітошка сміється з нього)

- Чи у ставленні до Капітошки Вовк проявив насилля? Як саме?

- Якою була реакція Капітошки на вчинки Вовка?

- Чи стали б головні герої мультфільму справжніми друзями, якщо б  Капітошка відреагував  інакше, наприклад спробував дати здачу чи обурився?

Вихователь:  

 Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо на лагідне. А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують ?                                                                                                     

6. Дослідницька діяльність з яблуком (Пригадування проведеного досліду)

Запитання для обговорення:

-       Як почуваються ті, кого обзивають і цькують однолітки?        (Ображеними, пригніченими, вони можуть вважати себе винними, часто плачуть.)

-       Як це позначається на їхньому навчанні?                                                            (Не хочуть ходити до школи, ходять пригнічені, в них пропадає інтерес до навчання.)

-       Що вони думають про тих, хто їх ображає?                                                            (Вважають їх жорстокими і безсердечними.)

-       Чому деякі люди ображають інших?                                                                  (Хочуть ствердитися за рахунок іншого, роблять це за компанію з друзями.)    

  ІІІ. Заключна частина                                                                                            Підсумок                                                                                    

1.    Діти зачитують підсумок самостійно з екрану

Підтримка та взаємодопомога дуже важливі для людини, що зазнає насилля, булінгу. Якщо ви стали свідком такої ситуації, не можна бути байдужим, треба намагатися припинити образи, за потреби покликати на допомогу.

Слово вихователя:

Перше, що ти можеш зробити, – не підтримувати тих, хто знущається. Твоє ставлення має бути таким, щоб ініціатори булінгу відчули, що ти не погоджуєшся з тим, що відбувається. Якщо бачиш, що з когось насміхаються, допоможи йому вийти з цієї ситуації, покажи свою підтримку, скажи, що він чи вона не заслуговує на таке ставлення. Люди, яких ображають, часто почуваються самотніми – допоможи їм відчути, що вони не одні

 

2.Вправа «Рука допомоги» (розробка стратегії боротьби з булінгом)

До кого звертатися у разі булінгу:                                                                                                 - батьки (червоний);                                                                                                           - інша    людина (жовтий);                                                                                                 - вихователь, вчитель  (зелений)

Використання сигнальних кольорів

 

Слово вихователя:

                                                                                                                                     - Було б набагато ліпше, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного.

 

3.Вправа «Серце добрих справ» 

• Вихователька  пропонує учням написати на серці те, що може допомогти іншій людині, зігріти їй душу (поділитися  іграшкою, допомогти прибратися, притримати для когось двері). Потім усі «серця», перемішують, витягують навмання одне серце та впродовж наступного тижня стараються для когось іншого робити те, що написано на його серці доброти.



Слово вихователя:

Я щиро вірю і повністю впевнена, що кожен з вас вживатиме такі слова, що підніматимуть настрій іншим, щоб будувати і не руйнувати. Адже те, що ми говоримо так чи інакше лишає слід у серці людини, якій ми це сказали. Наш клас – це маленька сім’я. Мені, та й вам, хотілося б, щоб у нашій сім’ї завжди панувало добро, взаємоповага, не було сварок, лихослів’я. А наш клас – це ще й частинка більшої сім’ї – нашої школи. Я переконана, що кожен із вас прагне, щоб наша школа стала територією Добра. Тому пам’ятайте правило, яке називають Золотим «Усе, що хочете аби робили вам люди, те робіть їм  і ви»  

Лунає пісня про родину                                                                                                                             


 

Національний тиждень читання поезії «Ріки незмінно течуть додому» Поняття «дім» для кожного українця і українки набуло щемкого й навіть са...